Przestępstwa narkotykowe obejmują szerokie spektrum czynów zabronionych. Sprawa karna może dotyczyć posiadania narkotyków na własny użytek, a także produkcji, udzielania lub handlu narkotykami. Do tego może dojść jeszcze kara za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak zwiększyć swoje szanse na złagodzenie lub wykluczenie odpowiedzialności karnej?

Przestępstwa narkotykowe – podstawy prawne

Przestępstwa narkotykowe zostały uregulowane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii . Odnoszą się one przede wszystkim do administracyjnoprawnej regulacji dostępu do środków i substancji odurzających oraz odpowiedzialności karnej i administracyjnej za złamanie istniejących zakazów. Choć ustawa nie przewiduje kary za używanie środków odurzających, to jednak samo ich posiadanie jest karalne, a wymiar kary w dużym stopniu zależy od ilości niedozwolonej substancji użytej do popełnienia przestępstwa.

Jakie przestępstwa narkotykowe zostały opisane w polskim prawie?

Poszczególne rodzaje przestępstw zostały szczegółowo opisane w niżej wymienionych artykułach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

  • 53 – Wytwarzanie lub przetwarzanie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej.
  • 54 ust. 1 – Wyrabianie, posiadanie, zbywanie, nabywanie lub przystosowywanie przyrządów służących lub przeznaczonych do niedozwolonego wytwarzania lub przetwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych.
  • 55 – Nielegalny obrót międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej.
  • 56 – Wprowadzenie do obrotu i uczestniczenie w obrocie środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub słomą makową.
  • 58 – Udzielanie oraz ułatwianie, umożliwianie albo nakłanianie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej.
  • 59 – Udzielanie oraz ułatwianie, albo nakłanianie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
  • 61 – Obrót prekursorami.
  • 62 – Posiadanie narkotyków.
  • 65 – Nielegalna uprawa maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych.

 

Jakie kary grożą za przestępstwa narkotykowe?

Przestępstwa narkotykowe są w Polsce surowo karane. Osoba, która posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności do 10 lat. W przypadku posiadania nieznacznej ilości narkotyków, przeznaczonych na własny użytek, istnieje możliwość umorzenia postępowania. Wówczas, aby uniknąć sankcji karnej, warto skorzystać z usług adwokata. Jakie kary grożą osobom oskarżonym o inne przestępstwa narkotykowe?

  • Za produkcję znacznej ilości narkotyków grozi grzywna połączona z karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 20 lat,
  • Za udzielanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli narkotyku udzielano małoletniemu, kara może wynieść od 6 miesięcy do 8 lat.
  • Za wprowadzenie narkotyków do obrotu bądź uczestniczenie w takiej operacji grozi kara grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Gdy przedmiotem czynu jest znaczna ilość narkotyków, sprawcy grozi kara grzywny i pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Jak się bronić przed oskarżeniami o przestępstwo narkotykowe?

Oskarżenie o posiadanie, udzielanie bądź handel narkotykami należy traktować bardzo poważnie. Jeżeli spotkałeś się z takim oskarżeniem, niezwłocznie skontaktuj się z adwokatem. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie karnym i mają duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Pomagamy przygotować niezbędne dokumenty i dowody, ustalamy z klientem linię obrony i reprezentujemy go w sądzie.

Zostałeś oskarżony o przestępstwo narkotykowe – co dalej?

Jeśli zostałeś oskarżony o przestępstwo narkotykowe, zalecamy podjęcie następujących działań:

  • nie udzielaj zeznań i wyjaśnień bez udziału adwokata,
  • pamiętaj, że nie ma obowiązku przyznawania się do zarzucanego czynu,
  • w przypadku oskarżenia o handel narkotykami należy dostarczyć do sądu dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia dochodu,
  • w niektórych przypadkach warto również wystosować prośbę o przeprowadzenie badania toksykologicznego.

Jesteś przesłuchiwany w sprawie o przestępstwo narkotykowe – co robić?

Niezależnie od tego, czy jesteś przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, czy też zostałeś aresztowany, nie podejmuj działań na własną rękę. Linię obrony najlepiej ustalić z adwokatem, który przeanalizuje dowody, zapozna się z Twoją sytuacją i przedstawi Ci możliwe opcje.

Sprawy o przestępstwo narkotykowe – okoliczności łagodzące

W tego rodzaju sprawach okolicznością łagodzącą może być:

  • nieznaczna ilość posiadanej substancji odurzającej,
  • niekaralność,
  • niska szkodliwość czynu,
  • młody wiek sprawcy,
  • sposób funkcjonowania sprawcy w społeczeństwie.

 

Jaką linię obrony może przyjąć osoba oskarżona o przestępstwo narkotykowe?

Linia obrony w sprawach o przestępstwa narkotykowe każdorazowo jest ustalana indywidualnie. Niekiedy korzystniejsze będzie przyznanie się do winy, innym razem warto powołać się na brak świadomości charakteru popełnionego czynu. W sprawach dotyczących przestępstw narkotykowych bardzo często główny dowód w sprawie stanowi pomówienie. Wówczas wsparcie doświadczonego adwokata może okazać się nieocenione. Umiejętne zadawanie pytań na sali sądowej pozwala podważyć wiarygodność świadka poprzez przyłapanie go na niespójności lub niedoinformowaniu.

Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Dariusza Lubińskiego mogą Ci pomóc w wygraniu takiej sprawy lub znacznym złagodzeniu kary. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, aby uzyskać więcej szczegółów. Zapraszamy!

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20051791485