Alimenty są to regularne i obligatoryjne świadczenia przyznawane najczęściej na rzecz członków rodziny, które polegają na dostarczaniu środków utrzymania, a niekiedy także środków wychowania. Sprawy o alimenty mogą toczyć nawet przez kilka lat, dlatego ustawodawca wprowadził możliwość zabezpieczenia alimentów na czas trwania postępowania. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest zabezpieczenie alimentacyjne?

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego roszczenia będące przedmiotem sprawy cywilnej i podlegające rozpoznaniu przez sąd, mogą zostać zabezpieczone zarówno w toku postępowania, jak i przed jego wszczęciem. Zanim zapadnie wyrok rozwodowy i dojdzie do ustalenia alimentów, osoba wnosząca o ich przyznanie może zadbać o adekwatne zabezpieczenie finansowe na czas trwania postępowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ procesy rozwodowe i sprawy o alimenty mogą trwać długo, a bieżące potrzeby osoby uprawnionej, zwłaszcza małoletnich dzieci, muszą być regularnie zaspokajane.

Jeśli takie zabezpieczenie zostanie przyznane osobie uprawnionej, strona zobowiązana do alimentacji będzie musiała przekazywać środki na utrzymanie w zasądzonej przez sąd kwocie przez cały okres trwania postępowania sądowego. Zabezpieczenie alimentacyjne wymaga od strony wnioskującej uprawdopodobnienia roszczenia oraz posiadania w takim działaniu interesu prawnego.

Mówi o tym Art. 753 Kodeksu Postępowania Cywilnego o Zabezpieczeniu Roszczeń Pieniężnych:

  • 1. W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Zabezpieczenie alimentacyjne przed rozwodem może zostać rozłożone na mniejsze części lub wypłacone jednorazowo. Osoba zobowiązana do jego zapłaty ma prawo złożyć zażalenie na postanowienie sądu w ciągu 7 dni od jego otrzymania wraz z uzasadnieniem sporządzanym na wniosek strony.

Wysokość zabezpieczenia alimentacyjnego nie musi być tożsama z ostateczną kwotą alimentów ustanowioną przez sąd. W toku postępowania sąd może na przykład uznać, że potrzeby strony uprawnionej do alimentacji są większe i wówczas kwota ta ulegnie zmianie.

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie alimentów?

We wniosku o zabezpieczenie alimentów przed uzyskaniem rozwodu należy przede wszystkim uwiarygodnić istnienie roszczenia. W tym celu trzeba wykazać, że istnieją usprawiedliwione potrzeby dziecka bądź małżonka, których zabezpieczenie na czas postępowania jest niezbędne, aby zapewnić im odpowiedni poziom życia oraz pokryć podstawowe wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów można złożyć na piśmie lub ustnie podczas rozprawy. Dokument ten powinien zawierać takie elementy jak:

  • określenie osoby uprawnionej do alimentów oraz osoby zobowiązanej do świadczenia,
  • kwotę zabezpieczenia, która nie może być wyższa, niż dochodzone alimenty oraz powinna być uzasadniona zaistniałą sytuacją, często podaje się kwotę o ok. 10% niższą od dochodzonych alimentów,
  • preferowaną formę wypłaty świadczenia,
  • opis podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej do alimentów, które mogą obejmować np. wyżywienie, ubranie, koszty utrzymania mieszkania i opłaty za media, opiekę zdrowotną i edukację.

Wniosek powinien uwzględniać zarówno potrzeby osoby uprawnionej do alimentów, jak i dochody osoby zobowiązanej. Ważne jest także przedstawienie sytuacji finansowej osoby uprawnionej, co można zrobić poprzez dołączenie do wniosku zaświadczenia o zarobkach lub wyciągów bankowych, rachunków za odzież, leki czy opłaty związane z mieszkaniem, dokumentacji medycznej a w uzasadnionych przypadkach również zeznań świadków.

W skompletowaniu niezbędnych dokumentów pomogą Ci prawnicy z naszej kancelarii. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Wniosek o zabezpieczenie alimentów warto złożyć jeszcze przed wniesieniem powództwa lub wraz z pozwem rozwodowym, aby szybciej otrzymać potrzebne środki finansowe. Jednak równie dobrze możesz go złożyć w trakcie trwania sprawy o rozwód.

Sąd rozpatrzy wniosek na niejawnym posiedzeniu najszybciej, jak to będzie możliwe. Procedura ta nie powinna trwać dłużej niż 7 dni, choć w praktyce czas jej trwania jest w dużej mierze uzależniony od obłożenia danego sądu.

Wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne jest zwolniony z opłat sądowych, co sprawia, że nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów. Postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia jest z urzędu zaopatrzone w klauzulę wykonalności, dzięki czemu bezpośrednio po jego wydaniu możliwe jest przystąpienie do egzekucji.

Czy sąd może oddalić wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Wniosek o zabezpieczenie alimentów może zostać oddalony, jeśli nie zostanie odpowiednio uzasadniony i sformułowany. Oddalenie wniosku może być też spowodowane wątpliwościami, które pojawiają się w toku postępowania i dotyczą np. kwestii związanych z ustaleniem ojcostwa.

W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady prawnej, aby poprawić wniosek przed jego ponownym złożeniem lub przygotować się na dalsze etapy postępowania.

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów

Postanowienie zabezpieczające roszczenie dotyczące alimentacji podlega zaskarżeniu zażaleniem na wniosek strony niezadowolonej z rozstrzygnięcia w tym zakresie w terminie 7 dni od otrzymania tego postanowienia wraz z uzasadnieniem. Opłata od wniosku o uzasadnienie postanowienia wynosi 100 zł i zaliczana jest na poczet składanego następnie zażalenia, a stosowne pismo procesowe należy złożyć w sądzie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o zabezpieczeniu alimentacyjnym z uzasadnieniem. Strona wnosząca zażalenie może powołać się na:

  • błędy w ustaleniach,
  • naruszenie przepisów prawa materialnego,
  • naruszenie przepisów prawa procesowego.

Warto pamiętać, że postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia alimentacyjnego ma rygor natychmiastowej wykonalności. W praktyce oznacza to, że postanowienie staje się wykonalne od chwili jego wydania, bez konieczności oczekiwania na jego uprawomocnienie. Dlatego nawet złożenie zażalenia nie zwalnia osoby zobowiązanej od obowiązku płacenia kwoty zabezpieczenia alimentacyjnego na podstawie wydanego postanowienia. Niezrealizowanie tego obowiązku może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez osobę wnioskującą o zabezpieczenie alimentów.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów – sprawdź, jak możemy Ci pomóc

Zabezpieczenie alimentów jest kluczowe dla zapewnienia stabilności finansowej osób uprawnionych, zwłaszcza dzieci, w trakcie postępowania rozwodowego. Nasza kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną w zakresie przygotowania wniosku o zabezpieczenie alimentów. W ramach współpracy:

  • przeanalizujemy Twoją sytuację prawną,
  • przygotujemy wniosek zgodny z obowiązującymi przepisami,
  • będziemy reprezentować Cię w sądzie i wspierać na każdym etapie postępowania,
  • w razie potrzeby pomożemy w przygotowaniu zażalenia.

Zadzwoń do nas lub napisz, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oferowanych usług.