Liczba rozwodów w Polsce z roku na rok wzrasta. W 2023 roku pozwów rozwodowych wpłynęło blisko 81 tysięcy, co oznacza 3-procentowy wzrost względem roku 2022 . Procesy rozwodowe w Polsce mogą ciągnąć się latami, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować. Jak uzyskać satysfakcjonujące orzeczenie sądu w sprawie rozwodowej?

W jakich sytuacjach sąd może orzec rozwód?

Orzeczenie rozwodu jest możliwe, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. O trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego mówimy, gdy pomiędzy małżonkami wygasły więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze. W praktyce oznacza to, że:

  • małżonkowie nie żywią już do siebie żadnych uczuć,
  • nie współżyją ze sobą od co najmniej kilku miesięcy,
  • ich relacja nie ma intymnego charakteru,
  • nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego,
  • nie łączy ich więź duchowa, na którą składają się między innymi: zaufanie, szczerość, wzajemna pomoc, zaangażowanie w sprawy drugiej osoby.

Pozew o rozwód można wnieść na każdym etapie trwania małżeństwa. Jeżeli przyczyną rozwodu jest przemoc w rodzinie, jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód, warto rozważyć złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się opisanego w art. 207 KK. W takim przypadku adwokaci zalecają także założenie Niebieskiej Karty na policji. Są to działania, które będą brane pod uwagę przez sąd przy rozpatrywaniu danej sprawy.

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Rozwód sam w sobie jest bardzo stresujący. W takiej sytuacji łatwo można coś przeoczyć lub popełnić błąd, który przekreśli szanse na uzyskanie alimentów lub w inny sposób wpłynie na wyrok sądu.

Niezależnie od tego, czy wnosisz o rozwód za porozumieniem stron, czy o rozwód z orzekaniem o winie, przyda Ci się wsparcie doświadczonego adwokata. Adwokat zadba o Twoje interesy i pomoże Ci uzyskać korzystne dla Ciebie rozstrzygnięcia w zakresie podziału majątku czy opieki nad dziećmi. Jakich działań należy unikać podczas rozwodu?

1. Pochopna zgoda na rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie przebiega zdecydowanie szybciej, jednak wiąże się też z innymi konsekwencjami.

  • W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie to małżonek winny ponosi wszystkie koszty postępowania.
  • Gdy rozwodzicie się za porozumieniem stron, koszty są dzielone po połowie.

Pamiętaj, że małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty od małżonka winnego. Takiej możliwości nie ma przy rozwodzie bez orzekania o winie.

2. Zgromadzenie jedynie szczątkowych dowodów winy lub oddanie ich współmałżonkowi

Jeśli chcesz udowodnić winę współmałżonka przed sądem, musisz zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy. Nagrania, zdjęcia, maile lub inne dokumenty należy odpowiednio zabezpieczyć. Nawet jeżeli kryzys w związku zostanie zażegnany i obie strony dojdą do porozumienia, warto zachować dowody na wypadek, gdyby sytuacja uległa nagłej zmianie.

Nie zalecamy okazywania dowodów stronie przeciwnej albo osobom postronnym, które mogłyby wykorzystać je przeciwko Tobie.

3. Brak ustaleń sądowych dotyczących opieki nad dziećmi

Kwestie związane z opieką nad dzieckiem nie zawsze muszą być rozstrzygane przez sąd. Jednak w takim wypadku wszelkie ustalenia między małżonkami mają charakter jedynie dobrowolny i nie mogą być w żaden sposób egzekwowane. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla obojga małżonków jest ustalenie kwestii związanych z opieką podczas rozprawy.

4. Pochopna zgoda na alimenty nieadekwatne do potrzeb dziecka

W trakcie rozwodu bardzo ważna jest trafna ocena swojej sytuacji finansowej. Jeśli zgodzisz się na zbyt niskie alimenty na dziecko, taką decyzję trudno będzie zmienić. Żeby uzyskać podwyżkę alimentów, trzeba wykazać, że nastąpiła istotna zmiana okoliczności w okresie pomiędzy orzeczeniem rozwodu a wniesieniem kolejnej sprawy.

Często strona zobowiązana do płacenia chce uzyskać jak najniższe alimenty i deklaruje, że będzie wpłacała dodatkowe środki na konto byłego małżonka. Jednak z takiej deklaracji bardzo łatwo można się wycofać.

5. Pochopna rezygnacja z alimentów na rzecz małżonka w sytuacji, gdy sąd orzeka rozwód z wyłącznej winy drugiej strony

Decyzja o zrezygnowaniu z alimentów od współmałżonka winnego często jest podejmowana pochopnie, w silnych emocjach. Tymczasem warto ją dobrze przemyśleć i skonsultować z adwokatem. Prawnik przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć Twoje interesy.

6. Ukrywanie informacji przed swoim adwokatem

Klienci często ukrywają informacje przed adwokatem, ponieważ nie chcą dzielić się intymnymi szczegółami ze swojego życia lub nie obdarzają prawnika pełnym zaufaniem. Jest to spory błąd. Zatajone informacje druga strona może wykorzystać przeciwko Tobie w trakcie procesu. Dlatego z adwokatem należy podzielić się wszystkim, co może mieć wpływ na przebieg postępowania.

Jak skutecznie dochodzić alimentów?

O alimenty może starać się małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Natomiast zobowiązanie alimentacyjne może dotyczyć małżonka niewinnego, współwinnego lub wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

Obowiązek alimentacyjny ma charakter subsydiarny, co oznacza, że jest przyznawany jedynie w przypadku wystąpienia obiektywnego braku zdolności do samodzielnego utrzymania się jednego z małżonków.

Adwokaci z naszej kancelarii od lat specjalizują się w sprawach rozwodowych. Pomagamy naszym klientom uzyskać alimenty od byłego małżonka w satysfakcjonującej ich wysokości. Pomożemy również Tobie zgromadzić materiał dowodowy i niezbędne dokumenty oraz będziemy reprezentować Cię przed sądem. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania. Zapraszamy do kontaktu!

W razie potrzeby możemy dodać te źródła:

https://wiadomosci.wp.pl/w-tych-miastach-ludzie-rozwodza-sie-najczesciej-7026372525296608a

https://mondaynews.pl/do-sadow-w-ubr-trafilo-blisko-81-tys-pozwow-rozwodowych-wzrost-rdr-jest-na-poziomie-3-proc